Ceramika szklana

Ceramika szklana to jeden z najnowocześniejszych materiałów stosowanych we współczesnej protetyce. Charakteryzuje się doskonałymi właściwościami optycznymi, a dzięki temu, że macierz szklana wzmocniona jest fazą krystaliczną leucytu, dwukrzemianu litu lub miki, jej wytrzymałość mechaniczna jest lepsza niż ceramiki skaleniowej. Przy jej zastosowaniu możliwe jest już wykonanie pojedynczych koron, a nawet trzypunktowego mostu w odcinku przednim lub bocznym (odbudowującego brak pierwszego zęba trzonowego).
Jednym z rodzajów tego materiału jest ceramika szklana wzmocniona leucytem. Wykonane z tego materiału uzupełnienia cieszą się bardzo dużym powodzeniem od prawie 20 lat i charakteryzują się bardzo dobrym dopasowaniem oraz jednorodną powierzchnią.
Drugim gatunkiem ceramiki szklanej jest ceramika dwukrzemowo-litowa (LS2). Innowacja tego materiału polega na połączeniu najwyższych oczekiwań estetycznych wraz z prostotą jej obróbki.
Ceramika dwukrzemowo-litowa jest dedykowana wyłącznie do pracy w technologii CAD/CAM, dzięki której możliwe jest wykonanie bardzo dokładnych i wytrzymałych pojedynczych prac protetycznych. Uzupełnienia są frezowane z bloczków materiału, w postaci miękkiego półfabrykatu, który po procesie obróbki przechodzi powierzchniową charakteryzację. Końcowym etapem jest szybki proces krystalizacji w temperaturze 850°C. Dzięki takiemu procesowi uzupełnienie uzyskuje dużą wytrzymałość oraz wysokie walory estetyczne.

Zalety materiału:

  • Duża wytrzymałość
  • Wysokie walory estetyczne 
  • Możliwość wykonania mało inwazyjnych uzupełnień

  • Duża możliwość dopasowania koloru uzupełnienia do potrzeb danego przypadku klinicznego